Czy istnieją jakieś reguły ustalania czy dany grunt w całości lub w części związany jest z budynkiem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 21 czerwca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy istnieją jakieś reguły ustalania czy dany grunt w całości lub w części związany jest z budynkiem?

Podatnik ma zamiar zbyć prawo wieczystego użytkowania gruntu, na którym stały dwa budynki firmowe. Cała nieruchomość przez kilka lat była przedmiotem dzierżawy na rzecz innego podmiotu. Nieruchomość tę podatnik nabył przed kilkunastu laty na umowę kupna sprzedaży, tj. bez VAT i nie dokonywał żadnych ulepszeń. Jeden budynek (biurowo-mieszkalny) na podstawie decyzji administracyjnej jest obecnie rozbierany. Pozostaje drugi budynek gospodarczy/magazynowy, o powierzchni ok. 160 m2, posadowiony centralnie na działce o powierzchni 2400 m2. Nieruchomość składa się z tej jednej działki.

Czy nie istnieje ryzyko stwierdzenia, że np. skoro wyburzony zostaje drugi budynek, to część działki, którą wcześniej ten budynek zajmował, nie może być uznana za związaną z budynkiem będącym przedmiotem sprzedaży?

Wydaje nam się, że każda sytuacja winna być rozpatrywana indywidualnie, ale w tym konkretnym przypadku nie powinno być zarzutu, że np. część działki nie jest funkcjonalnie związana z budynkiem i skoro grunt jest przeznaczony pod zabudowę, to sprzedaż w tej części nie może korzystać ze zwolnienia od VAT. Strony umowy nie chcą korzystać z uprawnienia do rezygnacji ze zwolnienia od VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 10 u.p.t.u.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX