Czy inwestor realizując roboty budowlane przy budowie budynku mieszkalnego mógł niwelować teren oraz utwardzić część działki, pomimo braku opisu takich robót w pozwoleniu na budowę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 30 września 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego w ramach nowo tworzonego siedliska rolniczego. Działka (powstała z podziału działki rolnej) z wąskim pasem o szerokości 8 m i długości 110 m stanowiącym dojazd do budynku mieszkalnego oddalonego od działki gruntowej, która posiada dostęp do drogi publicznej. W trakcie budowy inwestor zniwelował teren dojazdowy do budynku i utwardził gruzo-betonem. Właściciel sąsiedniej działki graniczącej z działką "pasem dojazdowym" twierdzi, że przez wykonane roboty powstała skarpa utrudniająca prace na jego ziemi rolnej oraz został zniszczony drenaż. Wody Polskie w odpowiedzi na pismo poinformowały, że na tych działkach nie występują żadne wody oraz urządzenia melioracji wodnych. W trakcie prowadzonego postępowania inwestor zakończył budowę, organ nie wniósł sprzeciwu do jego użytkowania.

Czy inwestor realizując roboty budowlane przy budowie budynku mieszkalnego mógł niwelować teren oraz utwardzić część działki, pomimo braku opisu takich robót w uzyskanym pozwoleniu na budowę oraz na zagospodarowaniu?

Czy wykonane roboty budowlane polegające na niwelacji i utwardzeniu powierzchni gruntu na działce budowlanej (stanowiącej dojazd do budynku mieszkalnego) można zaliczyć do robót, na które nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, przy realizacji pozwolenia na budowę, zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 5 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud.?

W jaki sposób organ powinien zakończyć prowadzone postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX