Czy inwestor powinien sporządzić dodatek do dokumentacji, jeżeli wykonano otwór wiertniczy o większej głębokości niż wskazano w projekcie robót geologicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 27 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 2 stycznia 2017 r.

PYTANIE

W czerwcu 2015 r. starosta zatwierdził projekt robót geologicznych na wykonanie otworu wiertniczego nr 1 ujmującego wodę podziemną z utworów czwartorzędowych. Celem projektowanych robót było wykonanie otworu wiertniczego o głębokości 84 m i obliczonej przewidywanej wydajności studni - 38,58 m3/h. W grudniu do starosty wpłynęła do zatwierdzenia dokumentacja hydrogeologiczna ustalającą zasoby eksploatacyjne ujęcia wód podziemnych z utworów czwartorzędowych zawierająca ustalone zasoby eksploatacyjne z jednootworowego ujęcia wód podziemnych z utworów czwartorzędowych w wysokości: Q = 70,00 m3/h i głębokości wykonanego otworu: 97 m.

Czy we wskazanym przypadku inwestor nie powinien sporządzić dodatku do projektu?

Jeżeli tak, który organ będzie właściwy do zatwierdzenia dokumentu?

Starosta, który zatwierdzał projekt, zgodnie z art. 160 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze - dalej pr. geol., czy marszałek, zgodnie z art. 161 ust. 1 pr. geol.?

Czy można uznać, że zwiększenie głębokości otworu i zwiększenie zasobów eksploatacyjnych mieści się w tzw. upoważnieniu nadzoru hydrogeologicznego do korygowania projektu w zakresie konstrukcji studni oraz wydajności i czasu próbnego pompowania w zależności od potrzeb realizacji zadania hydrogeologicznego, które zostało zawarte w decyzji zatwierdzającej projekt?

Jeżeli tak, czy wówczas starosta będzie organem właściwym do zatwierdzenia dokumentacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX