Czy inwestor może zmienić sposób użytkowania istniejącego budynku gospodarczo-garażowego na budynek usługowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 27 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na jedną działkę ewidencyjną zostały wydane dwie decyzje o pozwoleniu na budowę: 1) budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz 2) budynku gospodarczo-garażowego o powierzchni zabudowy 150 m2. Oba budynki zaprojektowano jako wolnostojące. Budowa budynku gospodarczo-garażowego została zakończona oraz został on oddany do użytkowania. Budowa budynku mieszkalnego została rozpoczęta i budynek jest w trakcie budowy. Wnioskodawca złożył wniosek zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania budynku gospodarczo-garażowego na cele usługowe (usługi nieuciążliwe - sprzedaż elektroniczna) w myśl art. 71 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud. Zgodnie z ustaleniami obowiązującego MPZP za funkcję wiodącą terenu uznaje się: a) lokalizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, b) lokalizację niezbędnych obiektów pomocniczych; 3) Za zgodne z planem uznaje się ponadto: lokalizację towarzyszących nieuciążliwych obiektów usługowych, 4) Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego: powierzchnia zabudowy wolnostojącego budynku usługowego max. 100 m2 (nie dotyczy przedszkola).

Pytanie:

1) Czy w myśl powyższego inwestor może zmienić sposób użytkowania istniejącego budynku gospodarczo-garażowego na budynek usługowy, jeżeli budynek mieszkalny jest w trakcie budowy, a zapisy planu wskazują, że za zgodne z MPZP uznaje się lokalizację towarzyszących nieuciążliwych obiektów usługowych?

Czy budowa budynku mieszkalnego powinna zostać wcześniej zakończona?

2) Czy w myśl powyższego inwestor w budynku o powierzchni zabudowy = 150 mmoże wydzielić część budynku pod zmianę sposobu użytkowania (nieprzekraczającą 100 m2), jeżeli MPZP wskazuje na powierzchnię zabudowy wolnostojącego budynku usługowego (wtedy będzie to budynek garażowo-usługowy bądź gospodarczo-usługowy)? 

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX