Czy inwestor może zawiadomić właściwy organ o zakończeniu budowy w chwili ukończenia budowy instalacji w ostatnim budynku objętym decyzją, a przed tym terminem użytkować obiekty w ramach eksploatacji próbnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Chruszcz Adrian
Odpowiedzi udzielono: 12 lutego 2018 r.

PYTANIE

Inwestor w ramach jednej decyzji - pozwolenia na budowę instalacji wczesnego wykrywania pożaru i sygnalizacji alarmu pożaru dla obiektów zabytkowych wykonuje te instalacje w kilku budynkach.

Czy inwestor może zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy w chwili ukończenia budowy instalacji w ostatnim budynku objętym decyzją, a przed tym terminem użytkować obiekty w ramach tzw. eksploatacji próbnej?

Zgodnie z § 13 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2 września 2014 r. w sprawie zabezpieczania zbiorów muzeum przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym ich zniszczeniem lub utratą odbiór zainstalowanych lub przebudowanych zabezpieczeń elektronicznych następuje po 21 dniach eksploatacji próbnej, na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, zawierającego potwierdzenie prawidłowości ich działania, ustalonej na podstawie przeprowadzonych prób i badań, oraz po przekazaniu muzeum dokumentacji powykonawczej, książki eksploatacji i konserwacji zabezpieczeń elektronicznych, a także po przeszkoleniu pracowników muzeum w zakresie obsługi zainstalowanych lub przebudowanych zabezpieczeń elektronicznych.

Czy inwestor może po podpisaniu protokołu odbioru wydłużyć czas eksplatacji próbnej instalacji SSP?

W jakim terminie po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego inwestor powinien wystąpić o pozwolenie na użytkowanie?

Czy może to zrobić dopiero po całkowitym wykonaniu prac objętych pozwoleniem na budowę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX