Czy inwestor jako następca prawny ma prawo do wystąpienia o sprostowanie aktu notarialnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niewińska - Struszyńska Maria Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strona w trakcie postępowania dotyczącego przebudowy budynku gospodarczego stwierdziła, że inwestor nie posiada prawa do przedmiotowego budynku. Z przedłożonych dokumentów wynika, że w księgach wieczystych wpisano jako przynależność do lokalu mieszkalnego słowo "przynależności" oraz liczba przynależności "1", jednak w metrażu wpisano jedynie metraż mieszkania. Inwestor po wezwaniu wykazał, że w pierwotnym akcie notarialnym wskazano jedynie, że budynek gospodarczy składa się z 4 segmentów, każdy po 15,8 m2. Zgodnie z wypisami z rejestrów gruntów każdy z współwłaścicieli ma równe prawa w nieruchomości.

Inwestor zwrócił się z pytaniem, czy jako następca prawny ma prawo do wystąpienia o sprostowanie pierwotnego aktu notarialnego (jedna ze stron aktu nie żyje, a inwestor jest następcą prawnym tej strony)?

Czy organ dysponując informacją geodezyjną, w której wykazano dla każdego lokalu mieszkalnego przynależny segment gospodarczy może uznać, że właściciel ma prawo do tego budynku, jeśli w księdze wieczystej nie ujawniono bezpośrednio takiej przynależności?

Pierwotny akt notarialny został spisany w 1994 r. przed wejściem w życie ustawy z 24.06.1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2018 r. poz. 716).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX