Czy instytucja kultury powinna rozpoznać WNT i odprowadzić podatek należny VAT z tytułu zakupu przez swojego pracownika płyty DVD od kontrahenta z Francji?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 10 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik instytucji kultury za własne środki zakupił płytę DVD z filmem, który będzie wyświetlany podczas organizowanego przez instytucję festiwalu. Film ten przyszedł z Francji. Za nabytą przez pracownika płytę DVD z filmem, instytucja kultury otrzymała fakturę od kontrahenta AMAZON z siedzibą w Luksemburgu, posługującego się numer NIP PL. Faktura wystawiona na instytucję kultury jest w euro.

Widnieje na niej wartość netto 50 euro, podatek 23% 11,5 euro oraz kwota brutto 61.50 euro. Znajduje się też kwota podatku VAT w PLN bez wskazanego kursu przeliczeniowego. Na stronie Ministerstwa Finansów, instytucja sprawdziła status zagranicznego kontrahenta. Jest to podatnik VAT czynny.

Czy instytucja powinna rozpoznać WNT i odprowadzić podatek należny VAT, jako że towar-płyta DVD z filmem nabyto we Francji?

Czy instytucja powinna wykazać WNT w deklaracji VAT-UE, jeśli tak to jak ma wpisać numer VAT UE, skoro posługuje się numerem VAT PL a siedzibę ma w Luksemburgu?

Do deklaracji VAT-UE dane kontrahenta nie wchodzą, ponieważ NIP powinien zaczynać się od liter państwa czyli w naszym przypadku LU i tu jest rozbieżność.

Jak instytucja powinna potraktować zakup płyty z filmem w podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access