Czy instalację paliwową o pojemności 80 m3 służącą do przyjmowania, magazynowania i wydawania paliwa należy zaklasyfikować do kategorii przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 13 lipca 2018 r.

PYTANIE

Czy instalację paliwową o pojemności 80 m3 służącą do przyjmowania, magazynowania i wydawania paliwa należy zaklasyfikować zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko do kategorii przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko dokładnie zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 37?

Zbiornik jest jednokomorowy naziemny wraz z modułem przeładunkowym.

Czy ww. instalacja wymaga uzyskania decyzji środowiskowej?

Jakie warunki z zakresu ochrony środowiska powinna spełniać taka instalacja (np. piezometry w przypadku płytkiego zalegania wód gruntowych lub w miejscu o dużej wodoprzepuszczalności gruntów, system odprowadzający wody opadowe i roztopowe z najbliższego terenu instalacji- a może brak jest takiej potrzeby, maty sorpcyjne itd.)?

Czy jest to regulowane prawem?

Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna opisująca regulacje z zakresu ochrony środowiska (nawet ta ogólna)?

Co należałoby zrobić, gdy ww. instalacja istniała bez decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Czy można mówić tu o możliwości zastosowania art. 136 a ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko?

Jaki jest tok postępowania administracyjnego w przypadku uregulowania sytuacji z istniejącą instalacją paliwową bez decyzji środowiskowej?

Na jakiej podstawie organ kontrujący mógłby wydać opinie, że dana instalacja powoduje negatywne oddziaływanie na środowisko?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX