Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 5 lutego 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 16 grudnia 2017 r.

PYTANIE

Do OPS wpłynęło w terminie odwołanie od decyzji przyznającej specjalistyczne usługi opiekuńcze, w której strona nie zgadza się z ilością przyznanych godzin. Jednocześnie w treści odwołania strona zawarła informację, że żąda udzielenia informacji publicznej o tym, ile osób korzystających z usług ma zdiagnozowany autyzm oraz ile godzin przyznano tym osobom z podziałem jednostkowym i informacją o wieku tych osób.

Czy zawarcie takiego żądania w treści odwołania jest wystarczające, czy można tu mówić o braku formalnym i wezwać stronę do uzupełnienia wniosku o udostępnienie informacji publicznej, gdyż nie wiadomo nawet w jakiej formie przekazać stronie te dane?

Czy dane, których żąda strona, można uznać za informację publiczną?

Czy ewentualne udostępnienie powyższych danych bez wskazywania danych osobowych osób korzystających z usług nie naruszy ustawy o ochrony danych osobowych?

Przykładowo OPS udostępniając dane w formie "osoba nr 1 - 6 lat - 3 godziny tygodniowo" obawia się, że strona może domniemywać, o które osoby chodzi, gdyż w małym środowisku osoby te znają się wzajemnie i w sposób pośredni może dojść do naruszenia ustawy o ochronie danych osobowych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?