Czy incydentalna praca z domu jest telepracą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Borysewicz Anna
Odpowiedzi udzielono: 29 grudnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy pracownik działu produkcyjnego może w drodze wyjątku w pracować w domu, jeśli nie zaistnieje aspekt regularności, o którym mówi o którym mówi art. 67[5] k.p.? Czy pracodawca może wyrazić na to zgodę? Jeżeli tak, to jaka będzie forma prawna takiego zatrudnienia? Jakie warunki należy przy tym spełnić? Czy należy zawrzeć aneks do umowy o pracę? Jeśli tak, to jakie postanowienia należy w nim zamieścić? Co w przypadku, jeżeli dojdzie do wypadku w czasie, kiedy pracownik świadczy pracę w domu?

Z kolei w dziale zakupowym będziemy mieć do czynienia z telepracą w rozumieniu przepisów k.p. Pracownicy będą regularnie, dwa razy w miesiącu, wykonywać telepracę.

Jak postąpić, jeżeli pracownik na jakiś czas zrezygnuje z korzystania z telepracy, a przykładowo po kilku miesiącach zdecyduje się na taką pracę tylko incydentalnie, np. na dzień pracy z domu i nie będzie tego powtarzał, czyli przestanie istnieć aspekt regularności? Czy w dalszym ciągu będziemy mogli nazwać taką formę zatrudnienia telepracą?

Jeżeli pracownik świadczy pracę w formie telepracy, to czy do niezbędnego sprzętu zaliczamy również opłatę za internet? Jeśli tak, to jak ją rozliczyć, skoro pracownik będzie świadczyć pracę z domu tylko przez 4 dni w miesiącu? Czy wystarczającym sprzętem będzie laptop, czy należy dodatkowo wyposażyć pracownika w monitor?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX