Czy i w jakim zakresie art. 216 ust. 4 pr.wod. ma zastosowanie do pozostających na terenach gmin rowów o nieuregulowanym stanie prawnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 28 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Artykuł 216 ust. 4 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268) – dalej pr.wod. stanowi, że gospodarowanie innym mieniem związanym z gospodarką wodną stanowiącym własność Skarbu Państwa wykonuje starosta realizujący zadanie z zakresu administracji rządowej lub podmioty, o których mowa w art. 212 ust. 1, lub jednostki, którym to mienie zostało powierzone.

Czy i w jakim zakresie ten przepis ma zastosowanie do pozostających na terenach gmin rowów o nieuregulowanym stanie prawnym, często też nie posiadających wyodrębnionego geodezyjnie gruntu lub, które przebiegają przez działki prywatne?

Czy rowy, które zostały wykonane w latach 60-70 ubiegłego stulecia jako melioracyjne, a obecnie przebiegające przez tereny zurbanizowane miast i wsi i zwykle wykorzystywane są do odprowadzania wód opadowych, a zatem dawno utraciły swą pierwotną funkcję, którymi ani gminy ani Wody Polskie, ani też sami mieszkańcy nie są zainteresowani, wypełniają definicję "innego mienia związanego z gospodarką wodną"?

Czy można uznać, że to starosta, w kontekście tego przepisu powinien przejąć faktyczne gospodarowanie takimi rowami?

Na czym to "gospodarowanie" powinno faktycznie polegać?

Z jakich środków powinno być finansowane?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX