Czy hospitalizacja osoby ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem wymaga zgody pacjenta?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 25 lutego 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 12 listopada 2020 r.

PYTANIE

Czy od pacjentów ze stwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, skierowanych do szpitala II poziomu zabezpieczenia COVID-19, należy odebrać zgodę na hospitalizację czy należy zrobić tylko adnotację o obowiązku hospitalizacji w formularzu zgody?

Czy taki hospitalizowany pacjent może wypisać się na własne żądanie, jeżeli nie ustąpiły medyczne podstawy hospitalizacji?

Czy wobec takiego pacjenta, który chce opuścić szpital, można zastosować przymus bezpośredni, o którym mowa w art. 36 u.ch.z.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy