Czy grzywna w celu przymuszenia wygasa z mocy prawa w przypadku śmierci zobowiązanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 17 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy grzywna w celu przymuszenia wygasa z mocy prawa w przypadku śmierci zobowiązanego?

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nałożył, w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego należności niepieniężnych, grzywnę w celu przymuszenia. Postanowienie zostało skutecznie doręczone. Kilka tygodni po doręczeniu postanowienia zobowiązany zmarł. Do tego momentu grzywna nie została przekazana do naczelnika Urzędu Skarbowego celem wszczęcia postępowania egzekucyjnego należności pieniężnej. Jak wiadomo, grzywna w celu przymuszenia może zostać umorzona w przypadku wykonania obowiązku, ale wyłącznie na wniosek zobowiązanego. W tym przypadku wykonanie tego warunku jest niemożliwe. Zobowiązanie wynikające z postanowienia o nałożeniu grzywny nie przechodzi także na następców prawnych. Grzywna w takiej sytuacji wygasa z mocy prawa.

Jak jednak powinien zachować się organ nadzoru budowlanego?

Wydać akt administracyjny (postanowienie, decyzja) o wygaśnięciu obowiązku z mocy prawa, czy akt taki powinien wydać inny organ państwowy (który)?

Jaka zasada będzie obowiązywać w tej sytuacji odnośnie również nieuregulowanych należności z tytułu upomnienia przed egzekucyjnego oraz opłaty za wydanie postanowienia o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia?

Jaka zasada będzie obowiązywać w sytuacji, gdy grzywna w celu przymuszenia została przekazana do naczelnika Urzędu Skarbowego, a ten podjął już czynności związane z jej egzekucją, ale po powzięciu informacji o śmierci zobowiązanego zawiesił swoje postępowanie egzekucyjne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX