Czy grunty rolne zmeliorowane wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego zaliczone do klasy IV-VI podlegają wyłączeniu z produkcji rolniczej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 28 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy grunty rolne zmeliorowane wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego zaliczone do klasy IV-VI podlegają wyłączeniu z produkcji rolniczej i stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1161) – dalej u.o.g.r.l. przed ich zainwestowaniem i rozpoczęciem innego niż rolnicze użytkowanie gruntów?

Jeżeli tak, to jaką wysokość należności należy przyjąć do ustalenia opłat rocznych z tytułu wyłączenia?

Czy organ przed wyłączeniem gruntów rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego zaliczonych do klas od I-VI winien każdorazowo badać, czy przedmiotowe grunty objęte są melioracją lub stanowią grunty, o których mowa w art. 2 u.o.g.r.l.?

W jaki sposób organ winien badać, czy wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej dotyczy gruntów wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 2-10 u.o.g.r.l.?

Jaką stawkę należności należy przyjąć w przypadku wyłączenia z produkcji rolniczej 1 ha gruntów rolnych zmeliorowanych pochodzenia mineralnego zaliczonych np. do klasy bonitacyjnej II - 378 885 zł czy 233 160 zł stosownie do art. 12 ust. 10 u.o.g.r.l.?

W jakich przypadkach i do jakich gruntów ma zastosowanie art. 12 ust. 10 u.o.g.r.l.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX