Czy GOPS może przyznać świadczenie pielęgnacyjne osobie, która zrezygnowała z SZO, gdy nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 25 czerwca 2020 r.

PYTANIE

Syn pobiera na matkę SZO, przez pełnomocnika złożył wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad matką. Złożył także oświadczenie, że rezygnuje z SZO z dniem 23.06.2020 r., bo jest on warunkiem do przyznania ŚP. W orzeczeniu o niepełnosprawności (znaczny stopień) jest zapis, że nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności.

W związku z art. 17 ust. 1b u.ś.r., że przedmiotowe świadczenie przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku, to w sytuacji, gdy niepełnosprawność osoby wymagającej opieki – matka strony - nie powstała w okresach określonych w tym przepisie, możliwe jest przyznanie przedmiotowego świadczenia wnioskującemu o to świadczenie synowi.

Bowiem w stosunku do opiekunów dorosłych osób wymagających opieki, kryterium momentu powstania niepełnosprawności, jako uniemożliwiające uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego, utraciło przymiot konstytucyjności.

Wobec tego, w odniesieniu do tych osób oceny spełnienia przesłanek niezbędnych dla przyznania świadczenia pielęgnacyjnego należy dokonywać z pominięciem tego kryterium.

Czy w obecnej sytuacji, GOPS może zakończyć decyzję z SZO z dniem 23.06 i od 24.06 przyznaje ŚP mimo, że daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić, czy wydaje decyzję odmowną i czeka na odwołanie do SKO?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX