Czy gnojowica z ferm trzody chlewnej kierowana do biogazowni powinna być klasyfikowana jako odpad?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 stycznia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2018 r.

PYTANIE

Czy gnojowica z ferm trzody chlewnej kierowana do biogazowni powinna być klasyfikowana jako odpad?

Zgodnie z art. 2 pkt 6a ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o., przepisów ustawy nie stosuje się do biomasy w postaci odchodów

Czy obornik kierowany do pieczarkarni należy traktować jako odpad zgodnie z przepisami u.o.?

Czy prawidłowa jest interpretacja, iż wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 6 lit.a u.o. nie dotyczy wykorzystywania odchodów zwierząt jako substratów do produkcji biogazu w zakładzie produkującym biogaz (biogazowniach) zgodnie z art. 2 pkt 9 u.o.?

Czy odchody zwierzęce są produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego (materiał kategorii 2), które mogą być wykorzystywane w rolnictwie, leśnictwie lub do produkcji energii i wtedy będą podlegały reżimowi ustawy z 10.07.2007 r. o nawozach i nawożeniu - dalej u.n.n., ale jeśli będą stanowiły substraty do produkcji biogazu, to będą podlegały wymaganiom u.o.?

W jaki sposób powinna być przekazywana gnojowica/pomiot kurzy do biogazowni?

Czy w tym przypadku ma zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 6 lit. a, czy jednak art. 2 pkt 9 u.o.?

Czy biogazownie przetwarzające gnojowicę/pomiot kurzy muszą posiadać zezwolenie na przetwarzanie odpadów zgodnie z przepisami u.o.?

Czy pomiot powstający na fermie drobiu objętej pozwoleniem zintegrowanym i przekazywany do biogazowni należącej do tego samego właściciela będzie odpadem i musi być przekazywany kartą przekazania odpadu, a biogazownia musi uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadu?

W przypadku interpretacji, iż odchody zwierząt kierowane do biogazowni nie są odpadem, czy możliwe jest, iż w tej samej biogazowni przetwarzane będą jednocześnie odpady (produkty pochodzenia zwierzęcego inne niż odchody zwierząt) jak również biomasa w postaci odchodów zwierzęcych podlegających przepisom rozporządzenia 1069/2009?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX