Czy gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych powinna wnosić opłatę od wniosku o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 7 września 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Komisja prowadzi postępowania wobec osób nadużywających alkoholu.

Art. 26 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości stanowi, że: Osoby, o których mowa w art. 24, jeżeli uzależnione są od alkoholu, zobowiązać można do poddania się leczeniu w stacjonarnym lub niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego.

2. O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, w postępowaniu nieprocesowym.

3. Sąd wszczyna postępowanie na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora. Do wniosku dołącza się zebraną dokumentację wraz z opinią biegłego, jeżeli badanie przez biegłego zostało przeprowadzone. Jest pytanie odnośnie opłat związanych ze złożonym wnioskiem, Sąd wzywa do uiszczenia opłaty od wniosku oraz do uiszczenia zaliczki na badanie biegłych. Od wielu lat jest taka praktyka, że płacimy, bo nikt tego nie analizował. Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych stanowi (art. 95 pkt 1 ppkt 4) że nie pobiera się opłat od wniosku będącego podstawą wszczęcia przez sąd postępowania z urzędu, a także od pism składanych sądowi opiekuńczemu wykonaniu obowiązku wynikającego z ustawy albo nałożonego przez ten sąd.

Czy złożenie wniosku przez Komisję jest wykonaniem obowiązku ustawowego i w związku z tym winno być wolne od opłat?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX