Czy gmina szacunkową liczbę mieszkańców obliczoną z deklaracji może uwzględnić w kalkulacji poziomu, czy jednak musi wziąć dane z ewidencji ludności i uwzględnić je w kalkulacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 30 listopada 2020 r.

PYTANIE

Zgodnie objaśnieniami nr 4 do rozporządzenia Ministra Środowiska z 14.12.2016 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych (Dz.U. poz. 2167), we wzorze do obliczenia poziomu recyklingu papieru, metali, szkła i tworzyw sztucznych (Mwpmts=Lm+Mwgus+Umpmts), należy podać liczbę mieszkańców gminy (Lm), zgodnie z danymi pochodzącymi z rejestru mieszkańców gminy, zgodnie z ustawą o ewidencji ludności lub na podstawie danych pochodzących ze złożonych przez właścicieli nieruchomości deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. W gminie ustalona jest metoda stawek opłat za odpady od gospodarstwa domowego, tj. od gospodarstwa składającego się z 1 osoby, od gospodarstwa składającego się od 2 do 3 osób i od gospodarstwa składającego się z 4 i więcej osób. W związku z czym gmina może wyliczyć jedynie szacunkową liczbę mieszkańców na podstawie danych z deklaracji.

Czy gmina tę szacunkową liczbę mieszkańców obliczoną z deklaracji może uwzględnić w kalkulacji poziomu, czy jednak musi wziąć dane z ewidencji ludności i uwzględnić je w kalkulacji, uzyskując niestety gorszy poziom?

Zgodnie z objaśnieniami liczba mieszkańców z ewidencji ludności ma być ,,zgodna z danymi z rejestru'', natomiast liczba mieszkańców z deklaracji ma być ,,na podstawie danych pochodzących z deklaracji''. Może to wskazywać na to, że gmina ma obliczyć liczbę mieszkańców na podstawie deklaracji, które wcale nie muszą mieć metody naliczania opłaty od osoby.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX