Czy gmina regulując zobowiązanie w kwocie innej niż określona w decyzji, jednak wynikającej z przepisów regulujących zaspokajanie wierzycieli spadkowych, musi zapłacić odsetki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 6 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina nabyła spadek z dobrodziejstwem inwentarza po zmarłym, którego stan czynny spadku jest niższy niż łączna wysokość długów spadkowych. Gmina zmierza do zaspokojenia wszystkich wierzycieli zgodnie z art. 1032 kc i 1025 kpc zgodnie z ustalonymi w protokole spisu inwentarza wierzycielami. W związku z otrzymaniem decyzji o odpowiedzialności spadkobierców od jednego z wierzycieli, gmina wniosła o odroczenie terminu płatności w związku ze złożonością postępowania. Wierzyciel nie zostanie zaspokojony w całości kwoty orzeczonej w decyzji ze względu na istniejący interes zaspokojenia w pierwszej kolejności wierzycieli hipotecznych. W związku z powyższym, gmina w odroczonym terminie płatności ureguluje kwoty poszczególnych wierzycieli stosunkowo do wysokości wierzytelności.

Czy gmina regulując zobowiązanie w wysokości innej kwocie niż określona w decyzji, jednak wynikającej z przepisów regulujących zaspokajanie wierzycieli spadkowych, naraża się na możliwość zapłaty odsetek od wpłaconej kwoty? Czy w takim wypadku wierzyciel winien zaspokoić się wpłaconą kwotą, a co do reszty wydać postanowienie o umorzeniu postępowania i niedochodzeniu reszty kwoty, co wyczerpując treść art. 59 ustawy Ordynacja podatkowa, przełożyło by się na wygaśnięcie zobowiązania w pozostałej części i nie narażało by gminy na konieczność płacenia odsetek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX