Czy gmina przy zakupie autobusu może stosować przepisy dotyczące zamówień sektorowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bieńko Monika
Odpowiedzi udzielono: 21 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób interpretować art. 5 ust. 1 pkt 1 p.z.p., w brzmieniu: "Przepisy ustawy stosuje się do zamawiających sektorowych, którymi są: zamawiający publiczni w zakresie, w jakim wykonują jeden z rodzajów działalności sektorowej, o której mowa w ust. 4", w związku z art. 5 ust. 4 pkt 4 p.z.p., w brzmieniu "Działalnością sektorową w zakresie: 4) usług transportowych jest działalność polegająca na udostępnianiu lub obsłudze sieci przeznaczonych do świadczenia usług publicznych w zakresie transportu kolejowego, tramwajowego, trolejbusowego, autobusowego, koleją linową lub przy użyciu systemów automatycznych". Jesteśmy jednostką samorządową (zamawiający - gmina miejska) w myśl art. 4 pkt 1 p.z.p., czyli zobowiązani do stosowania p.z.p. Przygotowujemy postępowanie na dostawę autobusu. Po dostawie przekazujemy autobus do jednoosobowej spółki gminy miejskiej, do Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o., jako użytkownika.

Czy zamawiający (gmina miejska - art. 4 pkt 1 p.z.p.), może prowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego sektorowego na podstawie art. 376 ust. 1 pkt 1 p.z.p. w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 p.z.p., oraz art. 5 ust. 4 pkt 4 p.z.p.?

Jak interpretować przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 p.z.p. w brzmieniu "zamawiający publiczni w zakresie, w jakim wykonują jeden z rodzajów działalności sektorowej, o której mowa w ust. 4"?

Nabycie pojazdu następuje przez jednostkę samorządową w celu zorganizowania transportu publicznego, a to jest przecież działalność sektorowa, który potem pojazd jest przekazywany do jednoosobowej spółki gminy miejskiej, czy to można nazwać, iż zamawiający publiczni "wykonują jeden z rodzajów działalności sektorowej, o której mowa w ust. 4"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX