Czy gmina oprócz dokonania zgłoszenia wodnoprawnego powinna uzgodnić budowę przepustu z PKP, gdy droga gminna przylega do działki stanowiącej własność PKP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciele gruntów rolnych posiadają formalny dojazd do swoich działek po drodze gminnej, z której przez lata nie korzystali i zarosła samosiejką. Nieoficjalny dojazd do ich gruntów odbywał się po utwardzonej działce prywatnej. W związku ze zmianą właściciela działki prywatnej, który nie wyraził zgody na dalsze korzystanie z nieformalnej drogi, zwrócili się do gminy z prośbą o właściwe utrzymanie przyległej drogi gminnej. Gmina podjęła działania polegające na wyczyszczeniu i nawiezieniu przedmiotowej drogi gminnej, jednak konieczne jest również wybudowanie w ciągu drogi gminnej przepustu na rowie melioracyjnym o średnicy 80 cm i długości 8 metrów. Niniejsza droga gminna przylega do działki stanowiącej własność PKP, oznaczonej w ewidencji gruntów jako teren kolejowy. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, budowa przepustu o przekroju wewnętrznym do 0,85 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia.

Czy w związku z powyższym gmina oprócz dokonania zgłoszenia wodnoprawnego powinna uzgodnić budowę przedmiotowego przepustu z PKP?

Jako formalną drogę dojazdową wskazano posadowioną w pobliżu drogę gminną. Gmina podjęła działania mające na celu przywrócenie dotychczasowego zagospodarowania. Gmina posiada działkę oznaczoną w ewidencji gruntów jako droga, która stanowi formalny dojazd do kilkunastu działek prywatnych. Dotychczas właściciele działek prywatnych dojeżdżali do swoich nieruchomości rolnych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX