Czy gmina może żądać zwrotu środków na zasiłki celowe i okresowe powołując się na art. 101 ust. 7 ustawy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 10 września 2018 r.

PYTANIE

Wnioskodawca zamieszkuje w gminie X. Od lutego 2016 roku, kiedy to został pozbawiony lokalu mieszkalnego na terenie gminy X (zamieszkiwał tam z konkubiną już kilka lat wcześniej), zajmuje przyczepę kempingową wyposażoną w butlę gazową i piecyk do ogrzewania, stolik, łóżko, na działce będącej własnością jego brata. Wnioskodawca składa do OPS w gminie X podania o pomoc (zasiłki celowe i okresowe). Z treści podań o pomoc jak i później – wywiadów środowiskowych, wynika, że aktywność życiowa ww. od lat skoncentrowana jest w gminie X. To w gminie X Wnioskodawca mieszkał w ostatnich latach, i tam koncentrują się jego sprawy osobiste, rodzinne i majątkowe. Ponadto wnioskodawca wyraża zamiar dalszego pobytu na terenie gminy i powiatu X. Tym bardziej, iż Wnioskodawca nie ma nawet możliwości powrotu do miejsca zamieszkania, gdzie był ostatnio zameldowany na pobyt stały. Gmina X od lutego 2016 roku do dziś żąda od naszej gminy zwrotu kosztów udzielonej pomocy, powołując się na art. 101 ust. 7 ustawy o pomocy społecznej, mówiący o właściwości miejscowej. Powołuje się na fakt ostatniego stałego zameldowania w naszej gminie, traktując Wnioskodawcę jak osobę bezdomną. O miejscu zamieszkania nie przesądza zameldowanie na pobyt stały, ale fakt przebywania w danej miejscowości z zamiarem stałego pobytu. Niesporne jest, że w chwili składania wniosków wnioskodawca przebywał w gminie X, nie zaś na terenie miasta i gminy Gołańcz. W literaturze prawa samorządu terytorialnego akcentuje się potrzebę nieutożsamiania pojęcia mieszkańca gminy z pojęciem zameldowania na pobyt stały.

Czy gmina X prawidłowo żąda zwrotu środków na zasiłki celowe i okresowe od naszej gminy powołując się na art. 101 ust. 7 ustawy?

Jak długo nasza gmina będzie zobowiązana do zwrotu kosztów mieszkańca, który od długiego czasu (kilka lat) nie zamieszkuje na jej terenie i nie zamierza do niej wrócić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX