Czy gmina może wydać nową decyzję, w której wysokość renty planistycznej będzie większa niż w decyzji uchylonej przez SKO?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamińska Anna
Odpowiedzi udzielono: 27 września 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wydana została decyzja o ustaleniu opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem planu miejscowego w oparciu o operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego. Do ustalenia wartości nieruchomości rzeczoznawca przyjął metodę korygowania ceny średniej. W postępowaniu odwoławczym SKO uchyliło decyzję zarzucając, że rzeczoznawca przyjął do porównania dziewięć nieruchomości, które były przedmiotem obrotu rynkowego a nie kilkanaście jak wynika z rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Jednocześnie SKO zarzuciło, że w grupie nieruchomości przyjętych przez rzeczoznawcę znalazły się nieruchomości, które nie są podobne do wycenianej. W związku z tym rzeczoznawca sporządził nowy operat szacunkowy, w którym zastosował inną metodę określenia wartości nieruchomości, tj. porównania parami. W wyniku zastosowania tej metody wysokość renty planistycznej uległa zwiększeniu.

Czy gmina może wydać nowa decyzję, w której wysokość renty planistycznej będzie większa niż w decyzji uchylonej przez SKO?

Czy rzeczoznawca może zmienić metodę wyceny nieruchomości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX