Czy gmina może wprowadzić regulamin amatorskiego połowu ryb w użytku ekologicznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 10 sierpnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy gmina może wprowadzić regulamin amatorskiego połowu ryb w użytku ekologicznym?

Czy gmina, będąc właścicielem gruntów pokrytych wodami, które wraz z sąsiednimi działkami stanowią powołany uchwałą użytek ekologiczny, może wprowadzić regulamin amatorskiego połowu ryb w wodach użytku i wydawać imienne zgody na połów, np. tylko osobom, które posiadają kartę wędkarską (z wyłączeniem osób zwolnionych z tego obowiązku odrębnymi przepisami)?

Czy w trosce o ptaki żerujące i wyprowadzające lęgi na terenie użytku w regulaminie amatorskiego połowu ryb można wprowadzić np. zakaz łowienia kuszą, zakaz łowienia z łodzi, pontonów i innych sprzętów pływających, nakaz łowienia z brzegu –wyłącznie w wyznaczonych miejscach oraz wprowadzić limity odłowu lub wprowadzić zasadę "złów i wypuść" bez możliwości zaboru złowionych ryb, skoro katalog zakazów, które można wprowadzić w użytku ekologicznym jest zamknięty i określony w art. 45 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p.?

Czy ze względu na to, że amatorski połów ryb nie jest zakazany na terenie użytku, gmina jest zobligowana do okresowego prowadzenia badań wód i przydatności ryb do spożycia?

Czy będzie do tego zobligowana, gdy będzie wydawać mieszkańcom zgody na połów?

Czy amatorski połów musi być bezpłatny, czy też gmina może wprowadzić opłatę za wydawane zgody a pozyskane w ten sposób środki przeznaczyć np. na okresowe badania wód użytku, ich ochronę lub wyposażenie terenu w drobną infrastrukturę, tj. kosze czy tablice informacyjne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX