Czy gmina może udzielić dotacji celowej instytucji kultury, której jest organizatorem, na zadania z gminnego programu wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Lachiewicz Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 27 sierpnia 2021 r.

PYTANIE

Samorząd w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w rozdziale "Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie zajęć sportowych i sportowo - rekreacyjnych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych" umieścił zadanie: dofinansowanie lub finansowanie między innymi zajęć promujących aktywność kulturalną w celu modelowania postaw moralno – społecznych dzieci i młodzieży między innymi poprzez kontakt z dziełem filmowym.

Czy w związku z takim zapisem gmina może udzielić dotacji dla instytucji kultury, której jest organizatorem (np. z Dz. 851 rozdz. 85153 § 2800) na realizację Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej pn. "KinoSzkoła"?

Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 25.10.1991r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej Organizator przekazuje instytucji kultury środki finansowe w formie dotacji m.in. celowej na realizację wskazanych zadań i programów. Dotacja celowa na realizację wskazanych zadań i programów udzielona jest jednostce sektora finansów publicznych na podstawie umowy - art. 250 ustawy z 27.08.2009 r. o finansach publicznych Program złożony jest z różnorodnych form edukacyjnych. Celem programu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży szkolnej kulturalnych form spędzania wolnego czasu oraz zainteresowanie produkcjami filmowymi i zwrócenie uwagi na wartości ponadczasowe, którymi warto kierować jest się w życiu. Program ma charakter powszechny i obejmuje swym zasięgiem wszystkich uczniów, bez względu na ich status materialny. Daje możliwość bezpłatnego skorzystania z seansu filmowego oraz wysłuchania prelekcji kładących nacisk na zagadnienia, tj. zdrowie, rodzina, tradycja.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX