Czy gmina jest zobowiązana do uregulowania spraw związanych z własnością nieruchomości gruntowych na których znajdują się naturalne źródła stanowiące podstawę zaopatrzenia miejscowości w wodę pitną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 12 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy Gmina jest zobowiązana – a jeżeli tak to w jakim zakresie – do uregulowania spraw związanych z własnością nieruchomości gruntowych, na których znajdują się naturalne źródła stanowiące podstawę zaopatrzenia jednej z miejscowości w wodę pitną (wykup gruntów, dzierżawa, umowa na udostępnienie i użytkowanie lub tym podobne)?

Ponieważ sytuacja prawna nieruchomości gruntowych jest dość skomplikowana, to czy wnioskodawca może wystąpić do organu właściwego o krótszy okres ważności pozwolenia na pobór wód (np. do 5 lat) uzasadniając ten fakt np. trwającymi uzgodnieniami i negocjacjami w przedmiotowej sprawie, nie zamykając tym samym możliwości korzystania z ujęcia?

Ujęte źródła są ogrodzone i odpowiednio oznakowane, ale grunty w granicach ogrodzenia są własnością osób fizycznych, często jest to nawet kilku właścicieli. Ponieważ kończy się ważność pozwolenia wodnoprawnego wydanego jeszcze pod rządami ustawy prawo wodne z 1974 r. zachodzi potrzeba wnioskowania o nową decyzję, a w dalszej kolejności o ustanowienie strefy ochronnej (co najmniej terenów ochrony bezpośredniej).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX