Czy gmina jest uprawniona do pozyskania danych wrażliwych dotyczących pacjenta, jeśli jest ona zobowiązana do odbioru pacjenta niezdolnego do samodzielne egzystencji ze szpitala?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 lutego 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 15 czerwca 2015 r.

PYTANIE

W przypadku, gdy nie ma osoby zobowiązanej do odbioru ze szpitala pacjenta niezdolnego do samodzielnej egzystencji, szpital zawiadamia właściwą gminę. W praktyce najczęściej konieczne jest wskazanie przez gminę domu opieki społecznej, do którego pacjent zostanie przekazany. W praktyce większość spośród takich pacjentów nie jest też zdolna do wyrażenia samodzielnej zgody na umieszczenie ich w domu pomocy społecznej. W celu dokonania wyboru domu opieki społecznej (i uzyskania zgody sądu na umieszczenie danego pacjenta w domu opieki społecznej) gmina potrzebuje określonych danych o stanie zdrowia pacjenta.

Czy tego rodzaju dane osobowe pacjenta dyrektor szpitala lub jego zastępca ds. lecznictwa może przekazać w piśmie stanowiącym stosowne zawiadomienie kierowane do władz gminy działając w celu ochrony żywotnych interesów pacjenta?

Czy prawo przekazania danych o stanie zdrowia pacjenta, z uwagi na tajemnicę lekarską, mają wyłącznie lekarze leczący, którzy przekazują określone dane wyłącznie pracownikom socjalnym gminy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX