Czy gmina będzie zobowiązana do ponoszenia wydatków na opiekę i wychowanie dziecka, które od dnia urodzenia do dnia umieszczenia w rodzinie zastępczej, zamieszkiwało na terenie jej właściwości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 23 sierpnia 2016 r.

PYTANIE

Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej powołując się na art. 191 ust. 13a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zawiadomiło OPS pismem, że małoletnie dziecko na mocy postanowienia sądu zostało umieszczone w zawodowej rodzinie zastępczej (zaraz po urodzeniu - dziecko urodzone 15 danego miesiąca, a pismo informujące z dn. 27 tego samego miesiąca). Matka małoletniego dziecka na terenie tutejszej gminy ma stały meldunek i trzy lata wstecz szóstka jej dzieci została umieszczona w pieczy zastępczej. Jednakże od około 2 lat matka nie zamieszkuje na terenie tutejszej gminy, co prawda bardzo często odwiedza swoich rodziców zamieszkujących na terenie gminy. Zgodnie, zarówno matka małoletniego dziecka, jak jej rodzice oświadczają, że matka małoletniego dziecka (córka) nie zamieszkuje na terenie tutejszej gminy, o czym systematycznie jest informowane PCPR (plany pracy z rodziną, spotkania w celu oceny sytuacji dzieci - art. 130 ust. 1 pkt 4). Ponadto rodzice matki małoletniego dziecka korzystają z pomocy ośrodka (zasiłek stały, zasiłek pielęgnacyjny oraz inna pomoc finansowa) i nie podają do składu rodziny swojej córki.

Matka dziecka od 2 lat mieszka na terenie innej gminy - na terenie właściwości innego Ośrodka, a dodatkowo sytuację komplikuje fakt, iż dziecko urodziło się w szpitalu na terenie jeszcze innej gminy - na terenie właściwości jeszcze innego Ośrodka i właściwie bezpośrednio ze szpitala zostało umieszczone w zawodowej rodzinie zastępczej.

Która gmina powinna partycypować w wydatkach na opiekę i wychowanie dziecka?

Co w świetle opisanej sytuacji powinien uczynić tutejszy ośrodek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX