Czy gdy budynek usytuowany jest w odległości od ok. 1,5 do 2,5 m od granicy z działką sąsiednią wystarczy, że ściana będzie ścianą oddzielenia przeciwpożarowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 2 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia na rozbudowę, nadbudowę i przebudowę istniejącego budynku produkcyjno-usługowego z przeznaczeniem nadbudowanego pietra na lokale usługowo-biurowo-mieszkalne. Budynek usytuowany jest w odległości od ok. 1,5 do 2,5 m od granicy z działką sąsiednią, czyli nie są zachowane odległości, o których mowa w § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1225) – dalej r.w.t. Budynek w tej części będzie przebudowywany i nadbudowywany.

Czy w zaistniałej sytuacji wystarczy, że ww. ściana zostanie zaprojektowana jako ściana oddzielenia przeciwpożarowego (na poziomie parteru w zbliżeniu pozostawione są istniejące otwory okienne i drzwiowe z wymiana na EI30, a w nadbudowywanej części ściana bez otworów)?

Czy taka inwestycja powinna być poprzedzona ekspertyzą techniczną właściwej jednostki badawczo-rozwojowej albo rzeczoznawcy budowlanego oraz do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, uzgodnioną z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej lub państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, odpowiednio do przedmiotu tej ekspertyzy zgodnie z § 2 ust. 2 r.w.t.?

Czy takie rozstrzygnięcie jest wystarczające do uzyskania pozwolenia na budowę, czy też należy jeszcze uzyskać odstępstwo, o którym mowa w art. 9 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX