Czy fundacja prowadząca odpłatne warsztaty i kursy z zakresu profilaktyki zdrowia kobiet, która przekroczyła 200 tys. zł przychodu, powinna zarejestrować się na podatek VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 20 stycznia 2021 r.

PYTANIE

Mam kilka pytań dotyczących działalności fundacji, która przekroczyła przychód 200.000 zł i nigdy nie rejestrowała się na podatnika VAT. Niniejsza fundacja prowadzi tylko odpłatne kursy z zakresu profilaktyki zdrowia kobiet, w tym karmienia piersią, warsztaty praktyczne gdzie wykładowcami są lekarze lub pielęgniarki lub specjaliści w tej dziedzinie. Kursantkami są pielęgniarki, lekarze lub osoby spoza branży, które chcą się nauczyć i zdobyć wiedzę w tym temacie. W większości takie kursy są zgłaszane do Izb Lekarskich lub Pielęgniarskich i fundacja opłaca tzw. zdarzenie edukacyjne, gdzie izby wpisują takie kursy jako medyczne w swoich rejestrach traktując to jako akredytację. Fundacja w takiej sytuacji wystawia faktury z powołaniem się na zwolnienie z VAT art. 43 ust. 1 pkt 29b ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.) - dalej u.p.t.u.

Oprócz tego duża część osób, które uczestniczą w takich kursach to osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczą (pielęgniarki, lekarze lub inne osoby) i nie maja wystawianych faktur jedynie jest sporządzane zestawienie takich wpłat (przychodów). Wpłaty są dokonywane na rachunek bankowy fundacji.

Czy w takiej sytuacji fundacja powinna zarejestrować się na podatek VAT składając VAT-R i może korzystać z tego zwolnienia art. 43 ust. 1 pkt 29b u.p.t.u., czy jednak płacić VAT?

Czy powinna prowadzić ewidencję wpłat na kasie fiskalnej od osób fizycznych, które wpłacają na konto bankowe?

Oprócz tego fundacja organizuje nie raz kursy w tej tematyce dla innych grup zawodowych takich jak logopedzi, dietetycy itp. ale nie zgłasza ich do izb, bo pod nie nie podlegają.

Czy w takiej sytuacji może zastosować zwolnienie z VAT z tego art. 43 u.p.t.u. lub inne? Ponadto fundacja zakupuje nieraz literaturę fachową (w statucie są zapisy z zakresu edukacji kobiet w tej dziedzinie ochrony zdrowia) i w większości rozdaje takie książki kursantkom lub nieraz sprzedaje takie pozycje?

Czy taka sprzedaż literatury fachowej może korzystać ze zwolnienia z VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX