Czy formularz przyjęcia odpadów metali, o którym mowa w art. 102 u.o. sporządzony przy przyjmowaniu odpadów metali od osób fizycznych jest traktowany jako dokument ewidencji odpadów, o którym mowa w art. 67 u.o.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Duczmal Maria
Odpowiedzi udzielono: 22 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy formularz przyjęcia odpadów metali, o którym mowa w art. 102 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701) – dalej u.o. sporządzony przy przyjmowaniu odpadów metali od osób fizycznych jest traktowany jako dokument ewidencji odpadów, o którym mowa w art. 67 u.o.?

Istotnym jest, że przepis art. 67 ust. 1 pkt 1 u.o. wskazuje konkretne dokumenty, jakie mają zastosowanie do prowadzenia ewidencji odpadów w przypadku posiadaczy odpadów. W katalogu tym nie wymieniono formularzy przyjęcia metali. Jest to o tyle istotne, że z kolei przepis art. 75 ust. 1 pkt 2 lit. a u.o. wskazuje na konieczność składania - do marszałka - rocznych sprawozdań o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami; wyłącznie w odniesieniu do takich posiadaczy odpadów, którzy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów. Wątpliwości budzi następująca kwestia - skoro firma przyjmuje wyłącznie odpady metali, pochodzące wyłącznie od osób fizycznych, to wówczas nie musi być sporządzona karta przekazania odpadu - zgodnie ze zwolnieniem, o którym mowa w art. 69 ust. 4 u.o. A więc w takiej sytuacji jedynym dokumentem, który będzie potwierdzał przekazanie odpadów będzie formularz przyjęcia metali, sporządzony przez przyjmującego odpad, zgodnie z art. 102 u.o. Jeśli jednak tego rodzaju dokument nie jest traktowany jako dokument ewidencji odpadów (zgodnie z art. 67 u.o.), to wydaje się, że wówczas taki podmiot nie ma obowiązku składania rocznych sprawozdań do marszałka, gdyż - jak wskazano powyżej - obowiązek ten dotyczy wyłącznie podmiotów zobowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX