Czy firmy, które odnotowały zysk brutto w rachunku zysków i strat, mogą ubiegać się o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Błaszko Adam
Odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy rozumieć definicję "kosztów stałych", zawartą w regulaminie ubiegania się o udział w programie rządowym "Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm"?

Wynika z niego, że "koszty stałe" oznaczają stratę brutto (wynik finansowy Wnioskodawcy przed opodatkowaniem, uwzględniający zysk/stratę z działalności operacyjnej oraz koszty i przychody finansowe) w okresie od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r., wykazaną przez Wnioskodawcę w rachunku zysków i strat lub innych dokumentach sprawozdawczych (w przypadku Wnioskodawców niesporządzających rachunku zysków i strat), z wyłączeniem kosztów aktualizacji wartości aktywów oraz uwzględniającą przychody z tytułu pomocy publicznej uzyskane z innych źródeł (zarówno otrzymane, jak i oczekiwane).

Czy oznacza to, że koszty stałe są równe dosłownie stracie brutto wykazanej w rachunku zysków i strat, sporządzanym przez spółkę?

Czy oznacza to, że o wsparcie mogą się ubiegać tylko firmy, które poniosły / prognozują stratę brutto (w rachunku zysków i strat), natomiast firmy, które odnotowały / prognozują zysk brutto (w rachunku zysków i strat), nie mogą się ubiegać o wsparcie, mimo spełnienia wymogu dotyczącego 30% spadku obrotów we wskazanych okresach?

Definicja wskazuje bowiem, że "koszty stałe" to "strata brutto".

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX