Czy firma przyjmująca na oczyszczalnię ścieki innych podmiotów musi zmieniać pozwolenie wodnoprawne za każdym razem, kiedy nawiąże współpracę z nowym kontrahentem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 16 lutego 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma X posiada pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie oczyszczonych ścieków przemysłowych do wód (własna oczyszczalnia ścieków przemysłowych). Zgodnie z danymi zamieszczonymi w operacie wodnoprawnym na oczyszczalnię trafiają ścieki bytowe pracowników firmy X, ścieki przemysłowe z zakładu sąsiedniego Y (ścieki z obróbki metali) oraz wody opadowe i roztopowe z terenów utwardzonych skanalizowanych należących do firmy X i Y. Firma X rozważa podjęcie współpracy z kolejnym dostawcą ścieków przemysłowych - firmą Z. Po analizach technolog z oczyszczalni należącej do firmy X stwierdził, że normy jakości oczyszczonych ścieków przemysłowych wprowadzanych do wód będą dotrzymane (ścieki dowożone od kontrahenta Z mają dobre parametry i nie wprowadzają nowego rodzaju zanieczyszczeń, niż te, które są obecnie ujęte w pozwoleniu wodnoprawnym). Ilości ścieków wprowadzanych do środowiska przez oczyszczalnię X nie będą przekroczone (w operacie zadeklarowano większą ilość).

Czy firma musi zmieniać pozwolenie wodnoprawne za każdym razem, kiedy nawiąże nową współpracę z kolejnym kontrahentem?

Jeśli tak, to jak w takim razie funkcjonują komunalne oczyszczalnie, które podpisują umowy na wprowadzanie ścieków przemysłowych co najmniej kilka razy w miesiącu (dostarczanie wozami asenizacyjnymi i/lub podłączenie od miejskiej kanalizacji sanitarnej)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX