Czy firma nabywająca z zagranicy usługi niematerialne ma obowiązek potrącania podatku w źródła?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 7 kwietnia 2018 r.

PYTANIE

Firma nabywa z zagranicy różnego rodzaju usługi niematerialne. Dotyczą one nabywania wartości niematerialnych, takich jak zdjęcia, filmy, grafiki czy projekty. Zwykle dotyczy to sytuacji, w której firma zamawia wykonanie danego dzieła (np. projektu graficznego). Zazwyczaj dzieła są użytkowane na własne potrzeby, ale czasami są też przedmiotem dalszego obrotu. Możliwe są 2 scenariusze:

a) firma nie ma zawartej umowy pisemnej z usługodawcą. Usługodawca wystawia tylko fakturę, którą opisuje jako np. "film", "produkcja filmu", "wykonanie projektu", "zrobienie zdjęć" etc.;

b) firma zawiera z usługodawcą umowę pisemną i umowa ta zawiera zobowiązanie kontrahenta do przeniesienia na firmę praw autorskich. Wynagrodzenie za to przeniesienie nie jest wyodrębnione albo innymi słowy, jest wkalkulowane w cenę wykonania dzieła, np. zdjęć. Jeszcze inaczej mówiąc, prawa autorskie przechodzą na firmę z zapłatą wynagrodzenia za wykonanie dzieła.

Czy w tych okolicznościach firma ma obowiązek pobierać podatek "u źródła", jeśli nie ma certyfikatu rezydencji?

Jeśli zaś ma, to czy będzie mogła zastosować obniżoną stawkę z umowy o UPO?

Od jakiej wartości podatek powinien być pobrany?

Czy w w.w. okolicznościach firma zobowiązana jest traktować nabyte dzieła jako wartości niematerialne i prawne i amortyzować je?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX