Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 24 marca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2015 r.

PYTANIE

Firma wykonuje usługi transportu towarów dla kontrahentów polskich, z UE oraz z poza UE (Rosja, Ukraina, Białoruś). Stosuje następujące stawki podatku VAT:

- usługa dla kontrahenta polskiego - transport na terenie Polski, na terenie UE - stawka 23% VAT - transport rozpoczynający lub kończący się na terenie UE i kończący się lub zaczynający poza terytorium UE, czyli transport międzynarodowy (np. Francja - Rosja, Ukraina - Niemcy) - stawka 0% VAT (pod warunkiem posiadania dokumentów typu CMR)

- usługa dla kontrahenta unijnego - bez względu na to, skąd-dokąd transport się odbywa - usługa w całości jest opodatkowana tam, gdzie usługobiorca ma swoją siedzibę (czyli w państwie unijnym) - na fakturze stawka "nie podlega opodatkowaniu w Polsce" oraz adnotacja "odwrotne obciążenie"

- usługa dla kontrahenta z poza UE - bez względu na to, skąd-dokąd transport się odbywa, usługa opodatkowana jest w państwie usługobiorcy (z wyjątkiem usługi w całości wykonanej na terenie Polski - wówczas VAT 23%) - na fakturze stawka NP

Czy stosowane przez firmę zasady są prawidłowe? Czy firma może odliczać podatek VAT naliczony w 100%, prowadząc sprzedaż usług transportowych dla podatników polskich, unijnych oraz kontrahentów rosyjskich, białoruskich i ukraińskich, na podstawie art. 86 ust. 10 u.p.t.u.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?