Czy firma, która nie pozbywa się, nie zamierza się pozbywać ani nie jest obowiązana do pozbycia się odpadów z wykonywanych robót budowlanych, może nie występować o wydanie zezwolenia na ich zbieranie i przetwarzanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 26 listopada 2013 r.

PYTANIE

W wyniku wykonywanych przez firmę robót budowlanych (głównie naprawa, budowa i przebudowa dróg) powstają odpady o kodach: 17 01 01 (odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów), 17 01 02 (gruz ceglany), 17 01 03 (odpady innych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia), 17 01 07 (zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia inne niż wymienione w 17 01 06), 17 01 81 (odpady z remontów i przebudowy dróg), 17 05 04 (gleba i ziemia, w tym kamienie, inne niż wymienione w 17 05 03). Wymienione powyżej odpady po rozkruszeniu w kruszarce (mobilna kruszarka szczękowa ROCSTER DUPLEX R-GOS) wykorzystywane są jako podbudowa na prowadzonych przez firmę budowach. Natomiast odpad w postaci destruktu kory asfaltowej (odpad o kodzie 17 01 81) jest poddawany recyklingowi w dwojaki sposób poprzez:

a)

recykling na gorąco – po rozkruszeniu w kruszarce podaje się odpad do mobilnego urządzenia typu recykler i po doprowadzeniu do temperatury roboczej wbudowuje się w wyznaczone miejsca w procesie remontów nawierzchni drogowych;

b)

recykling na zimno – odbywa się w urządzeniu (mobilna wytwórnia mas bitumicznych na zimno WIRTGEN KMA 220), w którym w zależności od potrzeb produkuje się mieszankę mineralno-cementowo-emulsyjną.

Do produkcji mieszanki zużywa się od 40 do 65% skruszonej kory asfaltowej, uzyskując pełnowartościowy produkt stosowany jako budulec dla potrzeb budowy dróg. Odpady są wykorzystywane bezpośrednio w miejscu wytworzenia (na terenie budowy, gdzie powstały) lub są przewożone do bazy firmy i wykorzystywane na kolejnych realizowanych budowach.

Czy w związku z tym, że firma nie pozbywa się wymienionych powyżej odpadów, nie zamierza się ich pozbywać ani też nie jest obowiązana do pozbycia się tych odpadów - zatem nie wypełniają one definicji odpadów zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o. - firma może sama zadecydować o tym, że nie będzie występowała o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów (jeżeli będą zbierane poza miejscem wytworzenia np. na terenie bazy), czy raczej powinna wystąpić z zapytaniem do organu ochrony środowiska wydającego przedmiotowe zezwolenia?

Czy firma powinna przedstawić marszałkowi województwa zgłoszenie uznania tych "odpadów" - substancji za produkt uboczny, niebędący odpadem (zgodnie z art. 10 u.o.)?

Czy w związku z powyższym firma jest zwolniona z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów nawet wówczas, gdy nie zgłosi ich uznania za produkty uboczne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX