Czy faktury otrzymywane z Booking.com powinny być wystawiane na osobę fizyczną bez NIP, jeśli agroturystyka nie jest zarejestrowana jako działalność gospodarcza?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 17 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług protetycznych. Dochody z działalności gospodarczej rozliczane są na zasadach ogólnych, które korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Nie posiada kasy fiskalnej, ponieważ obrót ze sprzedaży usług osobom fizycznym, które nie prowadzą własnej firmy nie przekracza 20 tys. zł rocznie. Podatnik dodatkowo prowadzi agroturystykę, wynajmuje pokoje gościnne turystom na terenie wiejskim (do 5 pokoi w budynku mieszkalnym). Gospodarstwo Agroturystyczne jest zgłoszone w urzędzie gminy do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie. Od dochodów uzyskanych z wynajmu pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku, podatnik nie odprowadza podatku, ponieważ korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Pokoje wynajmowane są w ramach odrębnego źródła przychodu, poza działalnością gospodarczą. Podatnik zaczął korzystać z usług pośrednictwa w zakwaterowaniu z Booking.com. Otrzymał fakturę za pobraną prowizję.

Czy w związku z powyższym, powinien zarejestrować się do VAT UE i wykazać import usług na deklaracji VAT9M?

Czy faktury otrzymywane z Booking.com powinny być wystawiane na osobę fizyczną bez NIP, skoro agroturystyka nie jest zarejestrowana jako działalność gospodarcza?

Czy do przychodów z Agroturystyki liczymy oddzielny limit do kasy fiskalnej a oddzielny do przychodów osiąganych z działalności gospodarczej, tj. 20 000 zł w skali roku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX