Czy faktury korekty zbiorcze za płatności skontowe na potrzeby nowego JPK powinny być również oznaczone MPP i odpowiednio GTU jeśli część z pierwotnych faktur do których się odnoszą były oznaczone odpowiednio MPP lub GTU?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2020 r.

PYTANIE

Spółka z o.o. działa na zasadzie konsorcjum w branży sanitarnej. W ofercie są również towary podlegające MPP oraz oznaczeniu określonymi GTU w nowym JPK. Spółka jest pośrednikiem w handlu hurtowym, zakupuje towar od dostawców i odsprzedaje go swoim właścicielom. Spółka do każdej faktury zakupu wystawia fakturę sprzedaży, doliczając swoją marżę. Ze względu na wielkość obrotów spółka jako konsorcjum ma wynegocjowane różnego rodzaje rabaty i opusty, które również są fakturowane na odbiorców. Spółka korzysta miedzy innymi ze skont za wcześniejsze płatności. Spółka swoim odbiorom wystawia faktury korekty zbiorcze na koniec miesiąca za płatności skontowe.

Czy takie faktury korekty zbiorcze za płatności skontowe na potrzeby nowego JPK powinny być również oznaczone MPP i odpowiednio GTU, jeśli część z pierwotnych faktur, do których się odnoszą, były oznaczone odpowiednio MPP lub GTU?

Spółka stoi na stanowisku, że nie ma takiego obowiązku, w związku z tym, że faktury korekty za płatności skontowe nie odnoszą się do obrotu towarem.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX