Czy faktury i noty uznaniowe dokumentujące przyznane premie pieniężne powinny zmniejszać sprzedaż czy być ujmowane jako koszt? - OpenLEX

Czy faktury i noty uznaniowe dokumentujące przyznane premie pieniężne powinny zmniejszać sprzedaż czy być ujmowane jako koszt?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 25 czerwca 2014 r.
Autor odpowiedzi: Leszczyńska-Trochonowicz Dagmara
Odpowiedzi udzielono: 12 kwietnia 2012 r.

PYTANIE

Udzielamy naszym odbiorcom premii pieniężnych z tytułu osiągniętych pułapów zakupu w rozliczeniu miesięcznym, kwartalnym i rocznym. Z tego tytułu niektórym klientom wystawiamy noty uznaniowe, inni natomiast przysyłają nam faktury VAT, co wiąże się z interpretacją premii jako usług wydaną kilka lat temu przez ministerstwo finansów. Oprócz klientów krajowych, swoje noty obciążeniowe przysyłają nam też niektórzy klienci zagraniczni. Niektórym to my wystawiamy noty uznaniowe. Tytułem jest zawsze premia (bonus okresowy), ale nasze noty ujmujemy jako zmniejszenie sprzedaży, natomiast faktury/noty klientów jako koszt. Wydaje nam się, że i jedne i drugie powinny zmniejszać sprzedaż i tak być prezentowane w rachunku wyników, ale nasza zagraniczna firma - matka życzy sobie ujmowania faktur i not otrzymanych od klientów jako koszt.

Czy jest to podejście słuszne z punktu widzenia ustawy o rachunkowości i MSR?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?