Czy fakturę korygującą dokumentującą zwrot towaru bądź rabat wystawia się na poprzednika prawnego, czy następcę prawnego (podmiot przekształcony)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 24 lipca 2017 r.

PYTANIE

Klient Spółki B, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, planuje wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (obejmującej m.in. sprzedaż produktów Spółki B) do spółki z o.o. sp. komandytowej A. Spółka B będzie wystawić faktury na osobę fizyczną prowadzącą działalność za nabywane przez nią towary do momentu wniesienia aportu. Po tej dacie towary sprzedawane będą już do A sp. z o.o. sp. kom. Po aporcie będzie też istniała potrzeba wystawiania faktur korygujących do faktur wystawionych na osobę fizyczną (przed dniem wniesienia aportu), gdy towary przez nią zakupione będą zwracane przez sp. z o.o. sp. kom. A lub gdy zostanie naliczony rabat od obrotu w kwartale. Spółka B część z obrotu kwartalnego będzie miała z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a część już z A, tj. sp. z o.o. sp. kom.

Jak Spółka B powinna udokumentować zwrot towaru, rabat od obrotu - czy wystawiając faktury korekty na osobę fizyczną prowadząca działalność gospodarczą, czy na A sp. z o.o. sp. kom., jeżeli korekty te dotyczyć będą sprzedaży zrealizowanej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą?

Należy założyć, że taka działalność osoby fizycznej może zostać zamknięta lub że osoba ta nie będzie miała prawa do sprzedaży towarów Spółki B od momentu wniesienia aportu. Niemniej system wystawiania faktur nie pozwala Spółce B na zmianę danych nabywcy przy wystawianiu faktury korekty. Biorąc natomiast pod uwagę obowiązek wysyłania plików JPK ewidencja VAT - wystawienie faktury korekty na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą po upływie kwartału od sprzedaży towaru może oznaczać wystawienie tej korekty na podmiot już niedziałający.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX