Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 13 sierpnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność polega na hurtowej sprzedaży książek z tzw. prawem zwrotu niesprzedanych egzemplarzy. Terminy zwrotów ustalane są indywidualnie. Niejednokrotnie kontrahent ma prawo zwrotu niesprzedanych egzemplarzy nawet w terminie 1 roku od momentu pobrania towaru. Po otrzymaniu zwrotu przedsiębiorca wystawia fakturę korygującą na niesprzedane egzemplarze. Pytanie przedsiębiorcy dotyczy: momentu ujęcia faktury korygującej z tytułu zwróconych przez kontrahenta egzemplarzy. Dotychczas faktury korygujące były ujmowane w PKPiR w dacie wystawienia faktury korygującej.

Czy faktura korekta powinna zostać zewidencjonowana w miesiącu i roku podatkowym, w którym to została rozliczona faktura dokumentująca sprzedaż?

Postępowanie to z uwagi na dużą ilość i różny termin wystawiania faktur korygujących, wiązałoby się z ciągłymi korektami roku poprzedniego i nie tylko (korekta PIT-36) – zwrot towaru, faktura korygująca, korekta zeznania za rok poprzedni.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?