Czy emisja z takiego "małego" kotła również powinna podlegać uregulowaniu w pozwoleniu emisyjnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 7 sierpnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma prowadzi zakład, w którym obok źródeł technologicznych, funkcjonuje kotłownia zakładowa, na którą składają się trzy kotły opalane miałem węglowym o mocach 5,5 MW; 2,9 MW i 2,9 MW opalanych miałem węglowym. Źródła te bezsprzecznie wymagają objęcia pozwoleniem emisyjnym z uwagi na moc przekraczającą 5 MW - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2.07.2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz.U. z 2010 r. nr 130 poz. 881). Aczkolwiek oprócz w/w kotłów węglowych na jednym z działów w zakładzie eksploatowany jest dodatkowo kocioł olejowy o mocy 285 kW, w odniesieniu do którego wnioskujący wskazał jedynie, że działa on na potrzeby klimatyzacji w dziale produkcji specjalnej.

Czy emisja z takiego "małego" kotła również powinna podlegać uregulowaniu w pozwoleniu emisyjnym?

Czy moc tego kotła w jakikolwiek sposób "sumuje się" z mocami kotłów węglowych i już to determinuje fakt, że źródło to również powinno być objęte pozwoleniem?

Czy w tym przypadku zastosowanie będzie miał przepis zawarty w punkcie 1 ppkt 2 w w/w rozporządzeniu, zgodnie z którym pozwolenie emisyjne jest wymagane dla instalacji o mocy cieplnej powyżej 10 MW, które są opalane koksem, biomasą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, biopaliwami ciekłymi lub opalane koksem, biomasą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, biopaliwami ciekłymi oraz węglem kamiennym, z tym że nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym przekracza 5 MW?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX