Czy emisja dwutlenku węgla z rozruchu nowej instalacji należącej do jednej z grup wskazanych w załączniku nr 1 u.s.h.u.e. wymaga rozliczenia w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2020 r.

PYTANIE

Czy emisja dwutlenku węgla z rozruchu nowej instalacji należącej do jednej z grup wskazanych w załączniku nr 1 do ustawy z 12.06.2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz.U. z 2020 r. poz. 136) - dalej u.s.h.u.e. (testy, ruch próbny przed jej oddaniem do komercyjnego użytkowania, itp.) wymaga rozliczenia w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji, tzn. czy wyemitowany CO2 (którego ilość została określona zgodnie z procedurami monitorowania zatwierdzonymi w zezwoleniu na emisję gazów cieplarnianych) wymaga umorzenia (rozliczenia) uprawnieniami do emisji?

Biorąc pod uwagę treść art. 3 ust. 3a i art. 51 u.s.h.u.e. oraz art. 20 ust. 1 rozporządzenia Komisji Europejskiej Nr 601/2012 z 21.06.2012 r. w sprawie monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.Urz. UE L 181, str. 30) - dalej rozporządzenie 601/2012 wynikałoby, że taki obowiązek (umorzenia emisji) istnieje, ale z drugiej strony wśród prowadzących instalacje można spotkać różne opinie dot. tego, od kiedy faktycznie mamy do czynienia z "eksploatacją instalacji" w rozumieniu przepisów związanych z systemem ETS (zwłaszcza, że często docelowy operator tej instalacji staje się nim formalnie dopiero po zakończeniu rozruchu, pozytywnym zaliczeniu przez instalację wszystkich testów i przekazaniu przez wykonawcę instalacji do użytkowania operatorowi).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX