Czy eksploatacja otworów piezometrycznych jako studni w celu usuwania zanieczyszczonej wody za środowiska i skierowania zanieczyszczonych wód do oczyszczalni ścieków jest dopuszczalna?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 27 lutego 2014 r.

PYTANIE

Eksploatacja studni piezometrycznej w celu remediacji środowiska wodno-gruntowego. Zakład posiada na swoim terenie sieć otworów piezometrycznych (obserwacyjnych), z których pobiera i analizuje próbki dwa razy do roku. W kilku piezometrach stwierdzono słabą jakość chemiczną wody (niski odczyn, wysoka zawartość rozpuszczonych związków nieorganicznych, niewielkie ilości węglowodorów).

Czy dopuszczalna jest eksploatacja tych otworów piezometrycznych jako studni w celu usuwania zanieczyszczonej wody za środowiska i skierowania zanieczyszczonych wód do oczyszczalni ścieków?

Czy takie działania (zmierzające do remediacji wód podziemnych) wymagają zgłoszenia lub uzgodnienia z organami administracyjnymi?

Istniejące piezometry (w tym również te, w których stwierdzono zanieczyszczenia) zostały wykonane w oparciu o zatwierdzony projekt prac geologicznych. W dokumentacji warunków hydrogeologicznych opisano stwierdzone zanieczyszczenia, nie podano metody usuwania/oczyszczania wód od zanieczyszczeń antropogenicznych (wieloletnia działalność przemysłowa na tym terenie). Zakład posiada własną przemysłową oczyszczalnię ścieków i stosowne pozwolenie wodnoprawne.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX