Czy dźwiękowy system ostrzegawczy stanowi część systemu sygnalizacji pożarowej, czy też stanowi odrębny samodzielny system?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 30 września 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2010 r. nr 109 poz. 719) - dalej r.o.p.b. na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z 24.08.1991 r. o ochronie przeciwpożarowej przez urządzenia przeciwpożarowe należy rozumieć m.in. urządzenia wchodzące w skład dźwiękowego systemu ostrzegawczego i systemu sygnalizacji pożarowej, w tym urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe, urządzenia odbiorcze alarmów pożarowych i urządzenia odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych. W § 28 r.o.p.b. wymieniono obiekty, w których wymagane jest stosowanie systemu sygnalizacji pożarowej, a w § 29 r.o.p.b. wymieniono obiekty, w których wymagane jest stosowanie dźwiękowego systemu ostrzegawczego.

Czy dźwiękowy system ostrzegawczy stanowi część systemu sygnalizacji pożarowej, czy też stanowi odrębny samodzielny system?

Jakie kryterium stosować, podejmując decyzję o zastosowaniu obligatoryjnych elementów wymienionych w § 28 r.o.p.b., w sytuacji, gdy zgodnie z r.o.p.b. nie ma obowiązku stosowania dźwiękowych systemów ostrzegawczych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX