Czy działalność niemieckiej spółki w Polsce powinna być traktowana jako działalność zakładu, z uwagi na wskazanie określonego adresu tej działalności w kraju?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 15 września 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka komandytowa prawa niemieckiego prowadzi na terenie Polski kilka kontraktów budowlanych, które uzyskała w drodze przetargowej. Działalność w Polsce w odniesieniu do poszczególnych kontraktów nie trwa dłużej niż kolejnych 12 miesięcy, w związku z czym działalność w Polsce nie jest traktowana jako działalność zakładu, w myśl umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Niemcami. W przeszłości jednak kilka kontraktów trwało dłużej niż 12 miesięcy i kontrakty te były "dochodowo" rozliczone jako działalność zakładu w Polsce. Spółka niemiecka zatrudnia w Polsce jednego pracownika i ma wskazane miejsce wykonywania działalności w konkretnym miejscu w Polsce (prawo do używania adresu jednego z podwykonawców, który jest także podmiotem powiązanym). Spółka jest zarejestrowana jako polski podatnik VAT.

Czy działalność niemieckiej spółki w Polsce nie powinna być jednak traktowana jako działalność zakładu, z uwagi na wskazanie określonego adresu tej działalności w kraju? Czy działalność tego typu nie powinna zostać zgłoszona w rejestrze KRS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX