Czy dyspozycja przekazywania wynagrodzenia/innego świadczenia na rachunek bankowy złożona przez pracownika elektronicznie w usługach bankowości elektronicznej bez podpisu pracownika jest dla pracodawcy wiążąca?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamińska Agata
Odpowiedzi udzielono: 28 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na podstawie art. 78 § 1 ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.) - dalej k.c. do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej, pod warunkiem, ze zostało opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym (art. 78(1) k.c.).

Czy dyspozycja przekazywania wynagrodzenia/innego świadczenia na rachunek bankowy złożona przez pracownika elektronicznie w usługach bankowości elektronicznej i wygenerowana elektronicznie w trybie art. 60 k.c., a następnie przesłana w formie wydruku z podpisem pracownika banku, bez podpisu własnoręcznego pracownika i bez podpisu elektronicznego pracownika, jest dla pracodawcy wiążąca? Czy na tej podstawie można wypłacać wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy na konto wskazane, czy należałoby zażądać oświadczenia z własnoręcznym podpisem?

Treść dyspozycji jest następująca:

"Proszę o przekazywanie 100% mojego wynagrodzenia na rachunek nr: .... prowadzony w ..... (Dyspozycja klienta złożona w usługach bankowości elektronicznej ..., wygenerowana elektronicznie w trybie art 60 Kodeksu Cywilnego) na odwrocie pismo przewodnie z banku z prośbą o realizację dyspozycji z podpisem pracownika banku."

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX