Czy dozwolony jest pobór wody ze studni zasadniczej, jeżeli nie zostały zatwierdzone zasoby wody podziemnej studni awaryjnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brzezińska Alicja
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2007 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta wydał Gminie pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych z ujęcia składającego się z 2 studni głębinowych: zasadniczej i awaryjnej. Dopuszczalny pobór wody z przedmiotowego ujęcia został w decyzji ustalony jako: Qśrd= 306 m3/d, Qmaxd=383 m3/d i Qmaxh=34,5m3/h przy wydajności studni zasadniczej równej 25 m3/h i awaryjnej 49 m3/h. Studnia zasadnicza została wykonana w 1974 r., a jej zasoby zostały zatwierdzone w 1982 r. Natomiast studnia awaryjna została wykonana 1982 r. i w momencie wydawania decyzji nie posiadała zatwierdzonych zasobów. W związku z tym organ udzielił pozwolenia wodnoprawnego pod warunkiem zatwierdzenia zasobów studni awaryjnej wskazując termin realizacji tego warunku. W chwili obecnej termin ten upłynął, a Gmina nie sporządziła dokumentacji hydrogeologicznej i nie zatwierdziła zasobów wody podziemnej studni awaryjnej. Starosta zamierza egzekwować warunek zawarty w wydanej przez siebie decyzji, jednak Gmina twierdzi, iż nie ma konieczności zatwierdzania zasobów studni awaryjnej w sytuacji, gdy są zatwierdzone zasobu studni zasadniczej. Ponadto Gmina nie pobiera wody z tej studni - może być ona wykorzystywana tylko w momencie awarii studni podstawowej. Nadmienia się również, że przedmiotowe ujęcie wchodzi w skład stacji uzdatniania wody, która jest również wyposażona w zbiornik wyrównawczy o pojemności 300 m3.

W związku z tym, czy możliwy jest pobór wody w ilościach wymienionych na wstępie w sytuacji, gdy nie zostały zatwierdzone zasoby wody podziemnej studni awaryjnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX