Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 30 listopada 2008 r.
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 22 czerwca 2006 r.

PYTANIE

1.

Firma francuska (F), niezarejestrowana w Polsce do VAT, nabywa od polskiej firmy (P) towar. Francuz organizuje i finansuje transport, a polska firma ładuje towar. Właścicielem towaru staje się kontrahent francuski już w momencie jego załadunku. Firma z Francji podpisuje dokumenty przewozowe, specyfikacje środków transportu, potwierdza dokument przyjęcia towaru (z którego wynika, iż towar został dostarczony do siedziby we Francji). Firma francuska sprzedaje towar odbiorcy we Włoszech, przy czym towar ten transportowany jest bezpośrednio z siedziby firmy polskiej. Czy transakcja ta stanowi dla polskiej firmy wewnątrzwspólnotową dostawę towarów? Czy dostawa ta podlega opodatkowaniu w Polsce stawką VAT 0%?

2.

Analogiczne sytuacja z tym, że towar jest sprzedawany odbiorcy spoza Unii. Po załadunku towar jedzie bezpośrednio do Gdyni, gdzie jest ładowany na statek i odprawiany przez polską firmę spedycyjną działającą na zlecenie firmy francuskiej. Czy dostawa ta stanowi dla polskiej strony wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów, czy może jest to eksport pośredni? Jaka stawka VAT będzie tu właściwą?

Według informacji jakie posiada firma z Polski towar zawsze jedzie samochodem do siedziby firmy francuskiej.

Czy firma z Francji ma obowiązek informować dostawcę polskiego co robi dalej z towarem i komu towar sprzedaje? Czy nie stanowi to tajemnicy handlowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?