Czy dopuszczalnie jest, aby stroną umowy o odpłatne przekazanie urządzeń wodociągowych przedsiębiorstwu była osoba fizyczna, która wybudowała sieć wodociągową na prywatnej działce i jest jednym ze współwaścicieli działki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 24 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w świetle art. 31 ust. 1 ustawy z 07.06.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2020 r. poz. 2028) - dalej u.z.w.o.ś. w zw. z art. 143 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740) - dalej k.c. dopuszczalnie jest, aby stroną umowy o odpłatne przekazanie urządzeń wodociągowych przedsiębiorstwu wod-kan (spółce) była osoba fizyczna, która wybudowała sieć wodociągową na prywatnej działce, ale będąca tylko jednym z kilku współwłaścicieli takiej działki?

Czy w tym wypadku dochodzi skutecznie do przeniesienia własności na rzecz przedsiębiorstwa wod-kan?

Osoba fizyczna wybudowała urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne na swojej działce. Następnie w skutek jej działań działka została podzielona na działki budowlane i własność działki, w której położone jest urządzenie stanowi współwłasność osób fizycznych (nie jest własnością gminy). Z wnioskiem o wykup do przedsiębiorstwa wod-kan (spółki) zgłosiła się osoba, która co prawda poniosła koszty wybudowania sieci, ale nie jest już jedynym właścicielem gruntu, w którym położona jest sieć.

Czy zgodnie z art. 143 k.c. stroną umowy o nabycie urządzeń wodociągowych może być tylko osoba, która wybudowała urządzenia wodociągowe, czy też winni być wszyscy współwłaściciele gruntu?

Spółka nie ma informacji na temat rozliczeń pomiędzy właścicielami za wybudowaną sieć.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX